Blog

09.03.2022

Jest wiedza, która boli

Wojna urealnia politykę. Czyni ją boleśnie prawdziwą. Wyrywa z PR-owych sztuczek i twitterowej sztachetologii. Sprowadza nas wszystkich do poziomu konkretnych pytań, na które dzisiaj większość z ekspertów odpowiada: „nie wiem”, „trudno powiedzieć” lub „to się jeszcze okaże”.


Realną politykę w naszym przypadku determinują dwa fakty. Pierwszy, że Nizina Polska to płaski teren, który w każdym stuleciu regularnie przemierzały oddziały zbrojne. Drugi, to że kolor niebieski na polskiej fladze symbolizuje sojuszników, na których Polacy mogą liczyć w trudnych czasach.


W bibliotece Bridge są dwie książki, które warto przeczytać teraz: „Więźniowie geografii czyli wszystko co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityce” oraz „Potęga geografii czyli jak będzie wyglądał w przyszłości nasz świat”. Obie napisał Tim Marshall – dziennikarz, komentator i ekspert w dziedzinie spraw międzynarodowych. Jego teksty publikowały m.in. The Times, Dail Telegraph, Independent czy SkyNews. Jest założycielem portalu TheWhatandtheWhy.com.


Marshall przypomina, że realna polityka jest uzależniona od geografii, która powinna poszczególnym krajom dyktować strategie politycznych sojuszy, programów zbrojeniowych i struktury ich armii. Są kraje, które w naturalny sposób są trudne do podbicia (np. Afganistan czy Iran) jak i te, które doskonale nadają się do prowadzenia wojen (np. Polska, Ukraina czy Niemcy).
Gorąco polecam. Przeczytajcie Marshalla. Boleśnie odziera ze złudzeń ale też urealnia oczekiwania jakie powinniśmy mieć wobec siebie i tych, którym powierzamy nasz los. A po lekturze na poprawę nastroju można obejrzeć film Piotra Szulkina z roku 1985 „Ga,ga. Chwała bohaterom”.
 
Piotr Wysocki