Blog

30.11.2019

Ekologia na sztandarach partii politycznych

W ostatnich wyborach parlamentarnych po raz pierwszy kwestie ekologiczne zdominowały debatę polityczną w Polsce. Wśród najbardziej istotnych wyzwań pojawiły się tematy takie jak czyste powietrze, transformacja energetyczna czy plastik. Bridge w ramach raportu „Pierwsze ekologiczne wybory Polaków” przygotowało kompleksową analizę ostatniej kampanii pod kątem kwestii związanych z ochroną środowiska. Jest to pierwsza tego typu analiza obecności tematów środowiskowych w politycznych dyskursie.

Zdecydowaliśmy się na napisanie tego raportu, bo chcieliśmy uchwycić moment, w którym ekologia z dość marginalnej kwestii staje się wiodącym tematem politycznej debaty. Politycy zwrócili się ku środowisku, bo sondaże pokazały, że niezależnie od poglądów politycznych Polacy niepokoją się zmianami klimatycznymi. Jesteśmy coraz bardziej świadomi zagrożeń związanych ze zmianą klimatu, zanieczyszczeniem powietrza czy problemem nadmiaru plastiku. Młodzi ludzie domagają się radykalnych działań, demonstrując pod szyldem Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Nasz raport jest analizą programów wyborczych wiodących partii politycznych i pokazuje,  jakie plany w tematyce ekologicznej mają ugrupowania, które weszły do parlamentu. Porównaliśmy obecne programy Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej z ich postulatami z przeszłości i pokazaliśmy zmianę podejścia dwóch największych partii do zagadnień związanych ze środowiskiem. Poddaliśmy także analizie wypowiedzi kluczowych polityków obozu władzy i opozycji, by pokazać, do których tematów najczęściej odwoływali się w ostatniej kampanii i w jaki sposób budowali swoją prośrodowiskową narrację

W kolejnych wyborach politykom nie wystarczą już zapowiedzi i ogólnikowe plany, a stosunek do ekologii może być dla wielu Polaków decydujący przy oddawaniu głosu. Mamy nadzieję, że nasz raport będzie przypominał decydentom o zobowiązaniach, których podjęli się w dokumentach programowych i w kampanii wyborczej.

Raport powstał we współpracy z Fundacją WWF Polska, która w ramach kampanii Ekopatrioci zorganizowała serię przedwyborczych debat z politykami, by dyskutować o ochronie środowiska. Publikacja raportu odbyła się w listopadzie 2019 r.

Załączniki

RAPORT "PIERWSZE EKOLOGICZNE WYBORY POLAKOW" Pobierz