Blog

14.11.2019

Co mają polscy sędziowie? Raport Bridge

Publikacja „Co mają polscy sędziowie?” to pierwsza profesjonalna i kompleksowa analiza oświadczeń majątkowych polskich sędziów. Z raportu dowiemy się między innymi, jak bardzo zadłużeni są polscy sędziowie, ile mają oszczędności, jakie posiadają nieruchomości i jakimi jeżdżą samochodami. Dowiemy się również, jaki odsetek sędziów posiada dobra luksusowe, a także ilu jest sędziów milionerów.

Dlaczego zdecydowaliśmy się na przygotowanie tego typu raportu? Chcieliśmy wypełnić poważną lukę w wiedzy na temat grupy zawodowej posiadającej kluczowy wpływ na funkcjonowanie państwa. Jako pierwsi podjęliśmy się analizy ogólnodostępnych oświadczeń majątkowych sędziów na tak dużą skalę. W momencie prezentacji raportu debata wokół sądownictwa była bardzo gorąca, a osoby w niej uczestniczące wciąż posługiwały się stereotypami nt. sędziów. Nasz raport nie tylko dostarcza sprawdzonej wiedzy, ale również przyczynia się do poprawy jakości debaty publicznej.

Raport został przygotowany na podstawie ponad 2700 oświadczeń majątkowych, czyli prawie 23 proc. wszystkich deklaracji sędziowskich. Pod uwagę wzięto trzy apelacje: szczecińską, warszawską i rzeszowską, które charakteryzują się zróżnicowanymi wskaźnikami społeczno-ekonomicznymi. Dzięki temu uzyskaliśmy miarodajne i reprezentatywne dla całej społeczności sędziów wyniki.

Raport został opracowany przez Bridge pro bono. Publikacja materiału miała miejsce w maju 2019 r. W najważniejszych mediach ogólnopolskich pojawiło się na ten temat ponad 200 publikacji.