Blog

18.12.2019

Branża hostess w Polsce – główne problemy i kontrowersje

W listopadzie Komitet Dialogu Społecznego Krajowej Izby Gospodarczej i Forum Odpowiedzialnego Rozwoju opublikowały raport „Branża hostess w Polsce – główne problemy i kontrowersje”. Przy jego przygotowaniu pracował nasz dział Researchu i Analiz, a Anna Perlik-Piątkowska jest członkiem zespołu inicjatywnego.  

Raport jest pierwszym przekrojowym opracowanie dotyczące rynku hostessingowego w Polsce. Mimo, że hostessy są na stałe obecne w centrach handlowych czy na konferencjach biznesowych to branża pozostaje niemal niezbadana. Tam gdzie brakuje wiedzy do głosu dochodzą stereotypy. Dlatego postanowiliśmy oddać głos samym hostessom. Na potrzeby raportu agencja badawcza przeprowadziła 16 pogłębionych wywiadów z hostessami pracującymi w Łodzi i w Warszawie. 

 

 

Hostessing zapewnia młodym kobietom relatywnie wysokie zarobki (od kilkunastu złotych za godzinę do nawet kilku tys. zł za dzień pracy) i pozwala godzić studiowanie ze zdobywaniem doświadczenia zawodowego. Wbrew stereotypom nie jest to jednak praca łatwa i przyjemna. Hostessy często są narażone na molestowanie seksualne i finansowe wykorzystywania przez pracodawców. Ich praca jest też wymagająca fizycznie - oznacza wielogodzinne stanie i chodzenie w butach na wysokich obcasach, a stroje nie zawsze są dostosowane do warunków pogodowych. Hostessom we znaki dają się również stereotypy („praca ciałem”, „ładna ale niezbyt mądra hostessa”), które są krzywdzące dla samych kobiet jak i dla całej branży. 

 

 

Głównym celem raportu jest doprowadzenie do samoregulacji branży, za co powinny wziąć odpowiedzialność zarówno agencje zatrudniające hostessy jak i firmy wynajmujące agencje. Autorzy raportu proponują stworzenie zbioru zasad etycznych który powinien określać m.in. warunki zatrudnienia, sposoby rozwiązywania sytuacji kryzysowych oraz adresować zagadnienie różnorodności i równouprawnienia (zatrudnianie większej liczby hostów oraz osób w różnym wieku). 

Załączniki

RAPORT BRANŻA HOSTESS W POLSCE 2019 Pobierz
<< Powrót